Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mental olarak ilişkiye hazır mıyım?
#1
Arkadaşlar,bu başlığı biraz dertleşme,biraz hissettiklerimi anlatmak için açtım..
Tam 1 sene once herpesle tanıştım.
İlk 6 ay hastalık üzerimde bu kadar psikolojik bir sıkışmışlık etkisi bırakmamıştı ,çünkü doktorum “uçuk bu gecer 1-2 haftaya” deyip gondermişti beni ama okudukça,bilinçlendikçe,bu virusün bir ömür bizde kaldığını öğrendikce tabi mental olarak cok zorladı beni,haala da zorluyor.
Konuyu toparlamakta zorlanıyorum,uzun olursa kusura bakmayınSmile
Bu uçuğu kendime sıkıntı yaptıkca,kendimi daha da soyutladım ister istemez insanlardan tabiki.
Psikoterapiye de gittim ama pek bi faydasını goremedim.
Burda problem psikologda değil tabiki,benim bu konuyu çok düşünmemde..
Arkadaslar,benim 1 senede toplam 4-5 kere atagım oldu,ilki hariç diğerlerinde hiç agrım sızım olmadı.Şimdi doktorum beni baskılayıcı tedaviye baslattı 6 aylık.Tedaviye baslayalı 1 ay oldu,sorunsuz 0 lezyon gidiyo baskılama tedavisinden dolayı.Bu ilacı ömür boyu kullanmayacagız ama.
Birde kondom kullanın deniyo ama,benim lezyonlarım zaten kondomun kapattıgı bolgede degil coğu erkek gibi.
Yani ömür boyu valtrex kullanamayacagımız gibi,kondomun da koruyuculugu kişinin lezyonunun cıktıgı yerle alakalı.
O yuzden korunma yontemleri bence aldatıcı,kaldıki ben bu herpese korunurken yakalandım.
Yani korunurken bulas cok düşük falan da demeyelimSmile
Ama benim sorunum lezyon falan değil!
Bana agrı yapmıyo sızı yapmıyo.
Baskılamadan sonra,yine ilk sene gibi 2-3 ayda 1 mi cıkar ,daha seyrek mi cıkar,daha yoğun mu cıkar inanın umrumda değil.

Benim sorunum bulaştırıcılık kısmı!

Birkaç foruma baktım,yurtiçi/yurtdışı.
Yurtiçinden ztn bu konunun konusulduğu platformlar cok az.
Ve ülkemizde gördüğüm “yeni ilişki oncesi itiraf” ornekleri de,hep bi hanımların acıklaması sonucu erkek arkadasları kabul etmiş,
Ya da uzun süreli bir flört,nişanlılık donemi sonrası,erkekler itiraf etmiş kız arkadaslarına(o zamana kadar hiç cinsel birliktelik olmadan)
Ama buradaki detay,zaten o uzun sürede karşı tarafla duygusal bağ güçlenmiş,aşk başlamış.Demek istediğim,reddedilmen zor o durumda.
Daha dogrusu,3-4 görüşme sonrası itiraf ettim diyelim,karşı taraf beni zaten %100 tanımıyor olacak,Haliyle benim bu “uçuk” itirafımdan sonra,terketmesi daha kolay olacak zaten ilişkinin başındayken.

Diceksinizki,sende biraz daha gec itiraf et.
Arkadaslar,bazı seyleri geç itiraf edemezsinki.
İşin doğası sana o konuşmayı yapmak zorunda bıraktırır.
Kaldıki,ne kadar erken o kadar iyi bence bu konunun konusulması.
Reddedileceksemde en başından reddedileyim.
Öbür türlü ben de daha cok üzülürüm cünkü.

İtiraf edebilir miyim peki?
Bana edemicekmişim gibi geliyo.
Peki saklayarak biriyle ilişkiye girer miyim?Asla!
Kimseye bunu yapmam.
Çünkü benim düştüğüm psikolojiye,bile bile sokmam kimseyi.
Saklayana lafım yok,yanlıs anlamayın;ben yapamam diyorum.

Ee sonuç? diyeceksiniz.
Bilemiyorum.Sadece tek çare aşı gibi geliyo.
Aşı da “he deyince” cıkmayacagına göre.
Kaldıkı kac sene beklıcez aşıyı 3 sene,5 sene?
5 sene sonra aşı gelecek diyelim;ki garantisi de yok.
5 sene bu psikolojide,hic bi karsı cinsle ilişkiye girmeden,5 sene sonra şifası bulundu deseler bile bu sefer,başka psikosexual problemlerden dolayı peoblem cıkar bence.
Bu içine kapanmışlık vs…

Forumda hemen hemen her yorumu okudum,kimisi “bana eşimden gecti,ama bilseydim başka düşünürdüm” diyo.
Kimisi “bana bulastıran o partnerime cok kızgınım” diyo..
Kimisi de “takmayın kafanıza alt tarafı ucuk” diyo.

Ben bu soruyu kendime cok sordum.
Biri gelse size hsv pozitifim dese,sizde hsv nedir bilmiyosunuz hic.
Korkmaz mısınız?

Velhasıl kelam,
Biri “benim itirafımdan sonra neden korkmasınki” sorusuna cevap bulamadım.

Bide hsv cok yaygın konusuna da değinmek istiyorum.
Amerikada cok yaygın doğru,ama ülkemizde aynı yaygınlıkta değil bence arkadaslar.
Cevapla

#2
Merhaba,
Aramıza hoş geldin. Durum maalesef hoş olmasada burada kendi deneyimlerini ve duygularını paylaşma cesaretini göstermen bir çok hsv enfekte kişiler için önemli. Burada hepimiz aynı şeyle mücadele ediyoruz...

Çok güzel ifade etmişsin.
Yorumunda bahsettiğin kaygılar hepimizin ortak sorunları maalesef.

Ülkemizde ne kadar yaygın olduğuyla ilgili net bir kanıya varabilmek çok kolay değil. Bir çok enfekte insan ağır semptomlar yaşamadığı için önemsemiyor, yaşa da doktora gitmekten çekiniyor veya ne olduğunu tahmin ettiği halde doktora gitmiyor. Dolayısıyla popülasyon konusunda tam bir fikir sahibi olunabilmesi güç. Evet sana katılıyorum bir nebze, bencede ülkemizde çok yaygın değil.

İlişkiler konusuna gelecek olursak, ne yazık ki dediğinde haklısın... Bunu açıklamak karşı tarafa çok güç. Kimse karşı tarafta nasıl bir reaksiyon göstereceğini kestiremez. Gerçekten çok ağır geçirenler var enfekte kişilerde. Erkek yada kadın fark etmeksizin özellikle ilk yıllarında çok ağır seyrediyor. Böyle bir şeyi sevdiğin değer verdiğin birisine yapmak alınabilecek en zor kararlardan biri, hatta alınamayacak. Bu sorunu nasıl aşabiliriz, bir öneride bulunması kolay değil. Ben kendi adıma herhalde karşı tarafta böyle bir virüsün olduğunu duyduğumda ilk reaksiyonum kaçmak olmazdı fakat sonrasında internete girip biraz araştırma yapmam sonrası olumlu döneceğimi hiç zannetmiyorum. Neticede hiç bir ilişkinin sonsuza kadar devam edeceğinin garantisi yok. Bu mirasla hayatına kimse devam etmek istemez herhalde.

Bizim devam etmenin bir yolunu bulmamız gerekiyor. Yalnız olmadığımızı biliyoruz ve hayat bir şekilde devam edecek. Bu yolun sonu değil, yolumuzu biraz değiştirmemizi gerektiriyor.

Burada tecrübelerimizi paylaşarak bir birimize aktaracağız. Manevi olarak vereceğimiz destek herkes için çok önemli. Herkes bu duruma karşı güçlü duramayabiliyor ve yardıma ihtiyacı olabiliyor bazı dönemler. Bu zamanlarda sizi anlayabilen biriyle konuşmak ondan moral ve öneriler alabilmek çok önemli. Bu önerileri bilinen en güncel tıbbi tedavi yöntemleri çerçevesinde yapmalıyız. Faydasını gördüğümüz bazı yöntemleri de paylaşabiliriz tabi ki. Fakat öncelikle bu yöntemlerin risk taşımadığından emin olmalıyız.

Umarım burada bir biriyle tanışıp bir bağ kurabilen insanlar olacak yada olmuştur.

@bodrum36 üyemizin bir gün beklediğimiz o aşı haberini inşallah ben vereceğim dediği günü göreceğiz ve bu forumu bir hatıra defteri olarak saklayacağız.

Herkese lezyonsuz sağlıklı günler...
Cevapla

#3
Hopeful,yazdıkların da “nick” in gibi “umut verici” Smile
Bu pozitif düşünmek hepimiz için çok iyi bişey ama yüzyüze tanısmasak da senin de benim gibi hissettiğini anlıyorum(emin değilim tabiki) Smile

Arkadaslar bence bu herpesi iki tip yaşayan insanlar var.
1. tip ,hastalık bulastıktan sonra bunu atlatabilenler,itiraf ederek yada etmeden bi cinsel ilişkiye girip(karsısındakinede bulastırmamışsa) daha bi rahat düşünebilip,daha az stresli yaşamını surdurebilenler.Zaten itiraf edildiyse ,herpes %95 bitiyo mental olarak o kişinin kafasında.

2. tip insanlar,zaten hastalığın ilk baslarında bu psikolojiden,bu büyük ihtimaller deryasından cıkamayanlar.benim gibi.

Bu 2 . tipteki insanlara,psikolojik tedavi fln niye pek faydalı olmuyo biliyo musunuz?
Çünkü fazla gerçekçi,realist ve karşısındaki kişiyi kendinden bile fazla onemsemekten.
Bide cinsel birliktelikten bikac gün sonra bi telefon gelecek ve “sende ucuk vardıda bana niye soylemedin?” sorusuna, “aaa inan haberim yoktu benımde” diyemeyecek olmaktan kaynaklı bence.
Daha once soylediğim gibi,bana bu herpes korunurken bulastı.Yani %1 ihtmal,%2 ihtmal kısmı tamamiyle şans.(görünürde bi lezyon yoktu,ve karşı tarafta boyle bi hastalıgının oldugundan haberdar bile degilmiş)ben soylemeden bu riske giremem.
Soyleyincede reddedilmek kısmı cok yuksek bi ihtimal.
E bide insanın karakteri de devreye giriyo.
Utanmak,kendine yakıştıramamak.
Reddedildin ve bu ozel sırrında başka birinde artık,o kişide artık hayatında değil,onun insafına kaldı bu ozelin…

Hadi bide diğer ihtimali düşünelim,
İtiraf ettin,karşı taraf da ok dedi.
Cinsellik eksik bi şekilde yaşanır m?
Kendi cinsel organına dokunuyosun illaki,sonra karsı tarafa sarılıyosun,yuzunu okşuyosun vs vs.
Yani olayı oral sex e indirgemiyorum.
Eger lezyon olmadıgı gün,yinede bulaş ihtimali olan bi günse,yani gözle gorulmeyen fakat,atakın başlangiç evresindeyse,istedigin kadar kondom kullan,yada oral sex den kacın,yine bulasacagı varsa bulasacak.o gün bulastırıcı gününde değilsen aslan kesil yine sıkıntı yokSmile ama tamamen şans artık.
Bana kondom kullanırken bulastı arkadaslar.

Bi arkadas yazmıstı,”itiraf edip,kabul gorsen bile,o saatten soa karsı tarafta daha temkinli olacak ve bazı seyler hic yokmus gibi rahatca yasanamayacak” diye.
Tamamen katılıyorm.

Saglık bakanlığına mesaj atalım “aşı istiyoruz” diyeSmile
Covid aşısı olur donerizSmile
Cevapla

#4
“Reddedildin ve bu ozel sırrında başka birinde artık,o kişide artık hayatında değil,onun insafına kaldı bu ozelin…” elalem ne der kafasındaysan zaten sana çok geçmiş olsun, ömür boyu bataklıktasın. Hayatının her alanında.

“itiraf edip,kabul gorsen bile,o saatten soa karsı tarafta daha temkinli olacak ve bazı seyler hic yokmus gibi rahatca yasanamayacak” ben ilişkinin başında söylemiştim, tamam sorun değil demişti. Başta dikkat etse de sonraları tamamen salmıştı bişey olmaz diyordu. Ve zaten olmadı da ona bulaşmadı.

Yemin ediyorum negatiflikten besleniyosunuz. Kendiniz kötü düşünüyorsunuz ve buraya bunları yazarak başkalarını da yanınıza çekmek istiyosunuz. Varsayımlarla kötülük yaymanızdan rahatsız olduğum için yorum yapmadan geçemedim
Cevapla

#5
(17-08-2022, Saat: 09:04)ohrijin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: “Reddedildin ve bu ozel sırrında başka birinde artık,o kişide artık hayatında değil,onun insafına kaldı bu ozelin…” elalem ne der kafasındaysan zaten sana çok geçmiş olsun, ömür boyu bataklıktasın. Hayatının her alanında.

“itiraf edip,kabul gorsen bile,o saatten soa karsı tarafta daha temkinli olacak ve bazı seyler hic yokmus gibi rahatca yasanamayacak” ben ilişkinin başında söylemiştim, tamam sorun değil demişti. Başta dikkat etse de sonraları tamamen salmıştı bişey olmaz diyordu. Ve zaten olmadı da ona bulaşmadı.

Yemin ediyorum negatiflikten besleniyosunuz. Kendiniz kötü düşünüyorsunuz ve buraya bunları yazarak başkalarını da yanınıza çekmek istiyosunuz. Varsayımlarla kötülük yaymanızdan rahatsız olduğum için yorum yapmadan geçemedim

Nezaket kuralları içerisinde cevap vereyim,Sen doktor olmuşsun,nasıl bulaş olup olmadığını çözmüşsün.Dermatoloji,Enfeksiyon,Viroloji diplomalarını cebine koymuşsun.Üzerine psikoloji masterı yapmışsın.Üzerine de Allah'la bu konudaki fikrini paylaşıp onay almışsın(yemin ediyosun benım niyetim hakkında beni tanımadan etmeden) ve benim başka arkadasları negatif bir sekilde yanıma cekip bana ne faydası olacak onu da anlamış değilim.Sen zannediyosunki dünya nüfünun hepsi herpes olursa,ben mutlu mu olacağım?Smile
Cevapla

#6
<span id="sceditor-start-marker" class="sceditor-selection sceditor-ignore" style="line-height: 0; display: none;"> </span><span id="sceditor-end-marker" class="sceditor-selection sceditor-ignore" style="line-height: 0; display: none;"> </span>Arkadaşlar makatta uçuk çıkaran cvar mı?
Cevapla

#7
Gerçekten kendimi berbat hissediyorum. Umut verici bir şeyler duymak istiyorum. Evlenebileceğime inancım kalmadı. Ben eskiden bir hata yaptım şimdi bir erkeğin elini bile tutmayan bir insanım şaka gibi gelir belki herkese. Allah'a yöneldim. Çevrem tarafından da asla kötü bilinmiyorum. Artık neredeyse yaşamaya mecalim kalmadı. Benim gibi hayat tarzı olan birinden asla beklemez bu ama var. Üni bitti. Mesleğimi elime aldım. İşe başlayacağım belki o zaman evlenirim boşansam da ortada kalmam diyorum. Ama olmayan birine de bunu bulaştırmam. İşin içinden çıkamıyorum. Bu önemsiz bir şey mi yoksa değil mi? Herkes temiz de dünyanın en iğrenç insanıymışım gibi hissediyorum. İçimi dökmek istedim.Hakkınızı helal edin
Cevapla

#8
(29-08-2022, Saat: 20:28)Canan99 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gerçekten kendimi berbat hissediyorum. Umut verici bir şeyler duymak istiyorum. Evlenebileceğime inancım kalmadı. Ben eskiden bir hata yaptım şimdi bir erkeğin elini bile tutmayan bir insanım şaka gibi gelir belki herkese. Allah'a yöneldim. Çevrem tarafından da asla kötü bilinmiyorum. Artık neredeyse yaşamaya mecalim kalmadı. Benim gibi hayat tarzı olan birinden asla beklemez bu ama var. Üni bitti. Mesleğimi elime aldım. İşe başlayacağım belki o zaman evlenirim boşansam da ortada kalmam diyorum. Ama olmayan birine de bunu bulaştırmam. İşin içinden çıkamıyorum. Bu önemsiz bir şey mi yoksa değil mi? Herkes temiz de dünyanın en iğrenç insanıymışım gibi hissediyorum. İçimi dökmek istedim.Hakkınızı helal edin

onlarca aşı çalışması var yakın tarihli haber beklediklerimiz var bu ne karamsarlık dünyanın sonu degil  iki üç sene  işallah bu aşı çıkacak arkadaşlar lütfen güçlü olun güçlü durun nedemek dünyanın enpis isanı gibi hisediyorum insanların yüzde 90 hsv1 var yizde 20 gibi hsv2 var daha bugün okudun modenanın dna aşısının nerdeyse kesin gibi hsv2 üzerende etkili olacagı 1 hafta sürmüyor bir aşı haberi burdan duyuruyorum canan99 karamsar olma burda evli birçok insanvar bu site üyesi
Cevapla

#9
(29-08-2022, Saat: 22:09)36bodrum36 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: onlarca aşı çalışması var yakın tarihli haber beklediklerimiz var bu ne karamsarlık dünyanın sonu degil  iki üç sene  işallah bu aşı çıkacak arkadaşlar lütfen güçlü olun güçlü durun nedemek dünyanın enpis isanı gibi hisediyorum insanların yüzde 90 hsv1 var yizde 20 gibi hsv2 var daha bugün okudun modenanın dna aşısının nerdeyse kesin gibi hsv2 üzerende etkili olacagı 1 hafta sürmüyor bir aşı haberi burdan duyuruyorum canan99 karamsar olma burda evli birçok insanvar bu site üyesi

Bilmiyorum gerçekten bunu benim evlenmeden anlatmam imkansız. Bu şekilde de kandırıyor gibi hissediyorum. Çok bunaldım.
Cevapla

#10
(29-08-2022, Saat: 23:19)Canan99 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilmiyorum gerçekten bunu benim evlenmeden anlatmam imkansız. Bu şekilde de kandırıyor gibi hissediyorum. Çok bunaldım.

Sevgili Canan bu kafa yapın bana çok tanıdık.Cunku ben de bir zamanlar öyleydim.Daha doğrusu ilk öğrendiğim zamanlar.Hatta daha beter bile olabilirim(burada konuştuğum arkadaşlarım bilirler,negatiflik yüklediğim herkesten özür dilerim defalarca) şimdi benim 7 ay oldu.Hayatima bakıyorum.İki tane flortum oldu bu süreçte.İkisi de umursamadı.Bir tanesi dalga geçiyordu bunun için bu kadar kendimi üzmeme...Ki bunlar aşırı ciddi ilişki yaşadığım insanlar değillerdi.Ciddi bir ilişkide seven biri asla takilmayacaktir buna emin ol.Takilirsa da salla next de.Kimseye mecbur ya da muhtaç hissetme.Cunku değilsin.Meslegine sarıl ben öyle yaptım kendimi geliştirdim geliştiriyorum.Kendine zaman ver.Biri olmak zorunda değil hayatında.Seni her halinle kabul eden biri illaki bulacaksın.Bulamazsan ne olur?Yine hayatına bakarsın.Her şey kadın erkek seks değil.Evlilik meselesine gelirsek.Sirf bu travmayı üzerinden atmak için evlenmek dünyanın en saçma kararı olur.Olur da istersen bir gün tabi ki olabilir istediğin kişiyle elbette.Kendini suçlama evlenip kocandan da kapabilirdin belki daha beterini nereden biliyorsun?Zannetmiyorum ki buradaki herkes 5000 kişiyle beraber oldu diye kaptı çoğumuz normal hayatlar yaşayan insanlarız şanssızlık denk geldi.Yine de daha kötüsü olabilirdi şükret.Zavalli virüsün hiçbir şey yaptığı yok.Hayatina bak!Sevgilerimle
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herpes pozitif bireyler olarak herpes negatif bireylerle ilişkilenmemiz OyleBiri 52 9,430 22-04-2024, Saat: 22:26
Son Yorum: Hakkı123

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi