Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Valtrex Yan Etkisi Hakkında
#1
Herkese merhaba. 2018 son baharından bu yana bu virüsle yaşıyorum. Forumu ilk kez gördüm ve hemen üye olarak başımdan geçen bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

İlk lezyonlarımda ziyaret ettiğim doktorların hepsi genital uçuk teşhisi koyup klasik herkese verilen merhem ve ilaç tedavisi olan Valtrex yazdılar bana. Antiviral merhemler ve ne kadar az işe yaradıkları hakkında bir şey demeyeceğim forumda elbette bunlar konuşulmuştur ama Valtrex ilacının bir etkisinden bahsetmem gerekiyor.

Bu ilaç bende gerçekten işe yarıyor, eğer ağır ve sık lezyonlar yaşıyorsam ve bu ilacı kullandıysam kısa sürede iyileştiriyor ya da çıkmasını önlüyor. Lezyonların çok sıklaştığı bir dönemde doktorum baskılayıcı tedaviye geçmemiz gerektiğini ve 6 ay boyunca her gün Valtrex kullanmamı söyledi. Ben de ilaca zaten güvendiğimden kullanmaya başladım. Kullanmaya başladıktan sonra 1 hafta içinde mevcut lezyonlar kayboldu ve sonrasındaki dönemde de hiç çıkmadı. 

Arada bir iç hastalıklarına gidip kendimi kontrol ettiririm, ilacı kullanmaya başladıktan 1.5 ay sonra yine doktoruma gidip genel bir kan testi istedim. Bunun içerisinde karaciğer değerlerini de gösteren bir tahlil yazdı doktorum. Gelen sonuç ALT ve AST karaciğer enzimlerinin belirlenen tanımlardan çok yüksek olduğu. Karaciğerde toksik bir durum olduğunu söyledi doktor. Hepatit hastalarında çok yüksek seyreden bu değerler, bendeki hepatit sonucunun negatif çıkması ile kafa karıştırdı. Valtrex'in bu etkiye sebep olabileceğini bilmediğimden o kadar moralim bozuldu ki, internetten bakıyorum karaciğer ile ilgili türlü türlü hastalıklar çıkıyor, biyopsi falan deniyor. Çok korktum bu sonuçlar yüzünden.

Son dönemde yediğim şeyleri içtiğim şeyleri, aldığım alkolü vs gözden geçirmeye başladım. Bir şey buna sebep olabilmeliydi. Alkol yok denecek kadar az tüketen birisiyim ki o tahlil zamanları da hiç içmemiştim zaten herpes için bağışıklığımın iyi olması gerek. Alkol almıyorum, vitaminli besleniyorum falan. Sonra fark ettim ki son zamanlarda hayatımdaki en büyük değişiklik Valtrex kullanmaya başlamam. Ben de araştırmaya koyuldum. Ve yaptığım araştırmalarda Türkçe doğru düzgün bir kaynak bulamadım fakat yabancı kaynaklar ve tıp literatürüne baktığımda Valtrex'in karaciğeri toksik hale getirebildiği ve ALT ve AST değerlerini yükselttiği ile ilgili birçok yazıya rastladım. 

Ben de ilacı o gün kestim ve iç hastalıkları doktoruma bundan bahsettim. İlacı kesip takip edelim dedi bana. Bu arada sadece karaciğer değerlerini içeren hatta ülkede sadece 1-2 laboratuvatın sonuç verebildiği aşırı ayrıntılı bir karaciğer test muayenesinden geçirdi doktorum beni. Sonuç: tüm karaciğer değerlerim mükemmel, sadece bu ALT ve AST değerleri fırlamış durumda. 

İlacı kestim ve aralıklarla gidip kan tahlili oldum. Sonuçları aşağıda tarihleriyle birlikte sıraladım arkadaşlar. Aşırı yüksekten, bu ilacı bıraktıktan sonra normal seviyelere çekebildim. Üzüldüğüm nokta artık Valtrex kullanamıyorum, karaciğerime zarar verdiğini bildiğimden. Lezyon çıktığında çok işime yarayan bir ilaçtı. Demem o ki, eğer sıklıkla Valtrex kullanıyorsanız ve baskılayıcı tedaviye geçtiyseniz, bir karaciğerinizi kontrol ettirin. Belki herkeste aynı etkiyi yaratmıyordur ama bakmakta fayda var. Cildimizi kurtarıyorken, en önemli organlarımızdan birisi olan karaciğerimizi kaybetmeyelim. Sağlıklı günler olsun herkese.

Fotoğraf çıkmamış linkini paylaşıyorum: https://hizliresim.com/SGObge
Yabancı kaynaklara bakmak isterseniz Google'a "valtrex alt ast levels" yazın. Benzer şeyler göreceksiniz. Valtrex karaciğer için toksik bir ilaç olarak bildirilmemiştir diye yazan da çok ama benim durumumu yaşayanlar da var.
SGObge
Cevapla

#2
Forumu daha önce görmüş olsaydınız eğer bunu öğrenirdiniz, düzeldiyse süper. Valtrexin bazı insanlar için karaciğerine yan etki yaptığı bu sitede biliniyor malesef. Geçmiş olsun
Cevapla

#3
Peki karaciğer bölgende bir ağrı veya sıkışma hissetmiş miydin ? Ben valtrex'i sadece uçuk çıktığında içiyorum , baskılama tedavisi yapmıyorum ama bazen o bölgede ağrılarım oluyor.
Cevapla

#4
Ağrı sızı olduğunu ben sanmıyorum. Her şeyi buna yormayın yorulursunuz. Her insan gibi ağrılarımız, uyuşmalarımız. Kol, bacak ağrılarımız olacak. Bunları herkes yaşıyor. Hatta benim uçuk öncesinde genital bölgemde anlık karıncalanma, elektrik çarpmaları hep olurdu ama tabi bir şey yok ya insan dikkate bile almıyordu o zamanlar. Her ağrı, yorgunluğu buna bağlamayın. Dudak uçuğu yüzde 80 insanda var dünyada. O zaman onların da ağrılardan duramaması gerekti
Cevapla

#5
ben de karaciğer ve böbrek testleri yaptırdığımda bu değerlerimin arttığını gördüm aşırı değildi tabi. baskılamamın 4. ayında 2-3 puan normalin üzerinde çıkmıştı. bu süreçte hayatımda değişen 2 şey den 1 i valtrex baskılamaya başlamam diğeri ise iş dışında eve kapanıp hiç hareket etmeden hazır gıdalar tüketmem oldu. doktorum sorun yok içmeye devam et dedi ama ben 4. ayımda baskılamayı sonlandırdım. artık hayırlısı Smile lezyon çıktığında kremle geçişitireceğim belki 5 gün günde 2 içerim ama düzenli kullanmayı düşünmüyorum
Cevapla

#6
(17-01-2021, Saat: 14:41)Nedenben Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forumu daha önce görmüş olsaydınız eğer bunu öğrenirdiniz, düzeldiyse süper. Valtrexin bazı insanlar için karaciğerine yan etki yaptığı bu sitede biliniyor malesef. Geçmiş olsun

Evet öyleymiş maalesef. Teşekkürler

(17-01-2021, Saat: 19:43)blue Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki karaciğer bölgende bir ağrı veya sıkışma hissetmiş miydin ? Ben valtrex'i sadece uçuk çıktığında içiyorum , baskılama tedavisi yapmıyorum ama bazen o bölgede ağrılarım oluyor.

Hayır hocam, hiçbir ağrı sızı yok. Sadece gidip kontrol ettirdim diye ortaya çıktı. 

(18-01-2021, Saat: 01:16)Nedenben Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ağrı sızı olduğunu ben sanmıyorum. Her şeyi buna yormayın yorulursunuz. Her insan gibi ağrılarımız, uyuşmalarımız. Kol, bacak ağrılarımız olacak. Bunları herkes yaşıyor. Hatta benim uçuk öncesinde genital bölgemde anlık karıncalanma, elektrik çarpmaları hep olurdu ama tabi bir şey yok ya insan dikkate bile almıyordu o zamanlar. Her ağrı, yorgunluğu buna bağlamayın. Dudak uçuğu yüzde 80 insanda var dünyada. O zaman onların da ağrılardan duramaması gerekti

Evet hiçbir ağrı sızı yok karaciğerde.

(18-01-2021, Saat: 21:27)QWER Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben de karaciğer ve böbrek testleri yaptırdığımda bu değerlerimin arttığını gördüm aşırı değildi tabi. baskılamamın 4. ayında 2-3 puan normalin üzerinde çıkmıştı. bu süreçte hayatımda değişen 2 şey den 1 i valtrex baskılamaya başlamam diğeri ise iş dışında eve kapanıp hiç hareket etmeden hazır gıdalar tüketmem oldu. doktorum sorun yok içmeye devam et dedi ama ben 4. ayımda baskılamayı sonlandırdım. artık hayırlısı Smile lezyon çıktığında kremle geçişitireceğim belki 5 gün günde 2 içerim ama düzenli kullanmayı düşünmüyorum

Her insanda farklılık gösteriyor olabilir ama benimkiler 2-3 puanı geçin 2-3 katı seviyesine geldiler. Kontrol etmeden devam etmemek lazım, aşırı yüksek seyrederse sonra başka karaciğer hastalıklarına çevirebilir.
Cevapla

#7
1adam teşekkürler paylaşımın için. Kişiden kişiye farklılık da gösterebilir belki. Yabancı forumlarda 7-10 yıl arası valtrex kullanıp yan etki görmediğini yazanlar da var. Aslında bu ilaçların test aşamalarında çok çok uzun dönem sonuçları gözlemlenmiyor genellikle 6 ay 1 yıl arası kullanım sonuçlarına ve yan etkilerine bakılıyor. Yine araştırmışsın makalelerde de geçmiş bu tarz değer yükseliği yaşayanlar da var. Bana da doktorum önemrişti ama ben de çıkınca kullanıyodum sonra tamamen kestim. Karaciğeri yormak istemedim.
Cevapla

#8
Bana da bir zarar olmadı.. Bol su tüketimi, dengeli beslenme, sıfır alkol ve sigara ya dikkat ettim kullandığım sürece
Cevapla

#9
Selamlar arkadaşlar,
6 aylık baskılama tedavimi tamamladım 2 hafta önce. Bu süreçte atak sıklığım ve şiddeti oldukça düştü. Tedavi bittikten 1 hafta sonra ilaç öncesi dönemdeki şiddette bir atak yaşadım. Bir süredir çok yoğun, uykusuz ve stresli bir dönem geçiyorum. Muhtemelen bu durum etkiledi. Fito krem dışında herhangi bir ilaç kullanmadan atlatmaya çalışıyorum, ilaçsız nasıl seyredeceğini görmek istiyorum çünkü. 
Baskılama tedavisi uygulayan arkadaşlar, tedavi sonrası atak sıklığı ve şiddetinizle ilgili deneyimlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Cevapla

#10
Aynı şekilde 9 ay baskılama yaptım. Baskılama öncesinde de her ay çıkıyordu baskılamada da her ay çıktı. Baskılmayı sonlandırdım, 4 haftadır her hafta çıkmayı başladı. Bendeki durum da bu
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hsv Hakkında Bir Kaç Soru Dertli23 20 5,500 18-08-2022, Saat: 00:51
Son Yorum: esra00
  vitaherpavac rus herpes tip 1 2 aşısı hakkında aptalbirgenç 1 1,507 31-12-2021, Saat: 18:02
Son Yorum: HopeFul
  Valtrex hakkinda izmitli41 1 959 23-05-2021, Saat: 14:43
Son Yorum: Forex1453
  Genital Herpes Bulaşıcılığı Hakkında jimmmy 16 8,294 20-06-2019, Saat: 23:19
Son Yorum: Ot.
  Herpes Yaygınlığı Hakkında Veriler - Herpes Prevelance Data jimmmy 0 2,002 25-06-2018, Saat: 04:22
Son Yorum: jimmmy

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi