Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Herpes Bulaşma Riski
#1
Arkadaşlar genital bölgeye herpes bulaşması sadece cinsel bölgeden olmayıp dudağımızda ki uçukta oral beraberliklerde cinsel bölgeye bu virüsü bulaştırabilmektedir.

Öncelikle herpes virüsü kapmış birisi partnerini korumak için baskılama tedavisini uygulamalıdır. Hergün 500mg ya da 1000 valtrex ( ataklarınıza göre değişir ) alınıp, kondom kullanılmasına dikkat edilmelidir. Cinsel ilişki öncesinde kesinlikle genital bölgede bulunan kıl, tüy temizliğini yapmayın herhangi bir açık yara virüsün bulaşma riskini arttırmaktadır. Sizin veya partnerinizin dudağında uçuk var ise kesinlikle oral cinsel birliktelikten kaçının.

Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve kondom kullanmayacaksanız kesinlikle kayganlaştırıcı jel kullanılması tavsiye edilmektedir. Herpes virüsünün bulaşıcılığını arttıran bir diğer etken sürtünmedir. Cinsel birleşme esnasında yeterli kayganlık olmadığı durumlar herpes bulaşması açısından daha uygun bir ortam oluşturur.

GSK firmasının yaptığı çalışmada herpesin valtrex ile bulaşma riski incelenmiş ve inceleme sonucunda sadece baskılama tedavisi kullanılarak herpes bulaşma riski;

- Kadından erkeğe % 4

- Erkekten kadına % 8 olarak çıkmıştır. Kondom kullanımı olursa ise daha da düşmektedir oranlar.

Bu arada özellikle belirtmek gerekir ki kadınlar, erkeklere göre daha kolay kapabilmektedir bu virüsü.
Cevapla

#2
Arkadaşlar, ben hastalığımı hiç kimseye söylememe kararı aldım. Bende HSV-1 var ve bu hastalığı büyük ihtimal ilk cinsel deneyimlerimden birinde kaptım. Yaklaşık bir yıl kadar oldu belirtiler ortaya çıkalı, iki kere test oldum, günlerce ağladım ve bu yüzden reddedildim. Kesinlikle artık reddedilme, hor görülmelere dayanamıyorum. Evet, diyeceksiniz ki o insan zaten aradığın kişi değil ama yine de hiçbir insanla arama bu hastalık girsin istemiyorum. Ben kendim temizliğime, hastalığımın bakımına dikkat edeceğim, lezyon olduğu zamanlar kimseyle temas etmeyeceğim ama bunu da kimseye söylemeyeceğim. Herkesin dudağında da çıkıyor bu meret, ona bakarsan kimsenin oral seks de yapmaması lazım. Kendimi sürekli bu yüzden üzüp duruyorum, suçluyorum, insanlara zarar vereceksin diyorum ama buna bir son vermem lazım. Sonuçta bu hastalık HIV değil, kimse bundan dolayı ölmüyor. Ayrıca HSV1 in genitalden genitale bulaşması çok daha düşük ihtimal diye okumuştum. Sinirlerim gerçekten çok çok yıprandı, üzüldükçe evham yapıyorum, evham yaparak da sürekli lezyon çıkacak diye beklentiye giriyorum. Bunlara bir son vermek için hiç kimseye söylememe kararı aldım. Siz ne diyorsunuz bu işe?

(Karşı görüşte olanlar illa ki olacaktır fakat bunu saygı çerçevesinde dile getirirlerse sevinirim.)
Cevapla

#3
Katılıyorum. Söylememekte bir seçenek.. Fakat karşındakini iyi tanı. Gerçekten sev. O da seni sevsin Smile Herhangi biriyle beraber olma..Günahınızla sevabınızla birbirinizi kabul edin ve sahip çıkın.. Birden fazla insan olursa başka şeyler kapma olasılığı da var...
Cevapla

#4
Bende aynı görüşteyim seninle devamlı yazıyorum basit bir dudak uçuğu neyse buda o sadece kadında varsa doğumda dikkat etmek yeterli. Ayrıca herkeste sık çıkacak diye bi durum yokhatta bence çoğu insanda hayatı boyunca bir kaçkere çıkıyo bu forumdaki arkadaşlar sık tekrarlayanlarla dolu . Çoğu insan 1 kere yaşıyo ve umurunda olmuyo tekrarlamadığı için ve o kişiler burda değil. Herkes hayatına kaldığı yerden devam etsin dudağında uçuk çıkan öpüşmeyi nasıl kesmiyo ve karşı tarafa söylemiyosa buda aynı
Cevapla

#5
Ben söylenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bulaşma ihtimali var. Karşıdaki de aynı sıkıntıları çekmek ister mi bilmiyorum. Aslına bakarsan tek etkileyen birine bulaştırma durumu. Karşı taraf ciddiyse belki de buna takılmaz bilemiyorum.
Cevapla

#6
Kesinlikle katılmıyorum , belki bize bulaştıranlar da sizin gibi düşündükleri için bulaştırdılar bize.
Cevapla

#7
Genital herpes sadece cinsel yolla mı bulaşıyor yani bunun doğruluğu yüzde yüz müdür yoksa başka şekillerde de bulaşma İhtimali var mıdır ?
Cevapla

#8
Cinsel yol harici bulasmasi cok zor deniliyor. Bazi kaynaklar havlu vb urunlerden de bulasabilir diyor ama bu iddialari yalanlayan kaynaklarda var. Cogunluk doktor ve bilim insanlari cinsel yolla bulastigini soyluyor. Ten temasi ile.
Cevapla

#9
Hani siz bulaşmasından falan bahsediyosunuz ya, bulaşmasını durdurması falan diye. Merakım var; hsv2 nin aktif dönemde yükselen kan değeri(pozitif) gelen, negatifse ve lezyon yoksa yinede bulaşma oluyor mu? Sizin yorumlarınıza kalırsa arkadaşlar penisimi karantinaya almam gerekiyor.

kimi kaynaklar lezyon yoksa bulaşmaz diyor, bu illeti lezyon yokken partnerine bulaştıran var mı?
Cevapla

#10
(13-02-2020, Saat: 01:44)NelerOluyor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hani siz bulaşmasından falan bahsediyosunuz ya, bulaşmasını durdurması falan diye. Merakım var;  hsv2 nin aktif dönemde yükselen kan değeri(pozitif) gelen, negatifse ve lezyon yoksa yinede bulaşma oluyor mu? Sizin yorumlarınıza kalırsa arkadaşlar penisimi karantinaya almam gerekiyor.

kimi kaynaklar lezyon yoksa bulaşmaz diyor, bu illeti lezyon yokken partnerine bulaştıran var mı?

Bunla ilgili net bişey yok ama sana şöyle söyleyim lezyon yokken bulaşma olmaz ama lezyon oluşmaya yakın zamanda ilişkiye girersen bi ihtimal var
CevaplaHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi