HT Forum

Tam Versiyon: Zona aşısı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
2017 zona aşısı oluşturulmuş herpes grubundan bir virüse karşı acaba hsv 2 de etki eder mi?

50 yaş üstüne uygulanabilir diyor fakat lezyonlar çok benzer virüs ailesi aynı zaten sadece 20 li,30 lu, yaşlarda uygulanırsa bir sıkıntı yaratır mı bilmiyorum bunu öğrenebiliceğimiz biri varmıdır acaba
(16-09-2020, Saat: 01:36)Jox Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]2017 zona aşısı oluşturulmuş herpes grubundan bir virüse karşı acaba hsv 2 de etki eder mi?

50 yaş üstüne uygulanabilir diyor fakat lezyonlar çok benzer virüs ailesi aynı zaten sadece 20 li,30 lu, yaşlarda uygulanırsa bir sıkıntı yaratır mı bilmiyorum bunu öğrenebiliceğimiz biri varmıdır acaba

Aynı gruptan virüs olması malesef hepsine etki edeceği manasına gelmiyor sonuçta farklı tip virüsler.
Bence deneyebilirsin. Ben doktoruma çalışmaları mail attım inceleyecek. Ama ilk bahsettiğimde de bir sakınca olmadığını söyledi.
Aşağıdaki çalışmalarını doktorunla paylaşabilirsin. Ben eğer aşı olursam sıfırdan bir konu açıp kısa ve uzun dönem etkilerini paylaşacağım.

https://www.dovepress.com/efficacy-of-th...icle-OAJCT

https://proceedings.med.ucla.edu/wp-cont...edited.pdf

jimmmy

Aslında homeycomb da da bununla alakalı başlık var. Aşının doktor gözetiminde yapılmasında bir sakıncası yok ancak yaptıranlar bu çalışmada ki orana göre başarısız olduğunu yazmışlardı. Çalışma da intradermal yaptırıyorlar aşıyı biz vurdururken biraz daha değişik yapıyorlar. Bunu tartışıyorlardı bir göz atabilirsiniz birebir çalışmada ki gibi yapılması için
Evet jimmy haklısın abi,

Aşı şu şekilde yapılıyor.
500mg*2 5 gün valtrex tedavi 4-6 hafta ara
İntradermal 1 doz aşı, 4-6 hafta sonra 2. Doz.

Aşının yapıldığı bölgede zona benzeri şeyler, ve honeycombtada bahsettiği gibi tetikleyici uçuk çıkabiliyormuş. Asla antiviral kullanılmıyor. Vzn değeri belli bir seviyeye çıktıktan sonra çalışmada anti virala ihtiyaç kalmadığını söylemişler ama kullanılıp kullanılmayacağı yazmıyor. Honeycomb aşılamadan sonra tamamen anti Viralı bırakmak gerektiği yazılmış.

Aslında antiviralin yaptığı şeyle aşının yaptığı şey aynı viral yükü düşürmek denenebilir kaybedilecek bir şey yok. Bence asemptomik insanlarda bu değerler yüksek olduğu için virüs belirti göstermiyor tamamen bu tabi sadece varsayım.

Bcg aşısı + varivax ile immün sistemini geliştirsek semptomsuz olsak yeter. Bcg aşısı içinde min 20 yıl etkili deniyor, hepimiz bebekken olduğumuzu düşünürsek bcg aşısının etkisi azalmış olabilir onu da inceleyeceğim. Öğrenirsem bir şeyler yazarım.
(08-10-2020, Saat: 02:00)Luck Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Evet jimmy haklısın abi,

Aşı şu şekilde yapılıyor.
500mg*2 5 gün valtrex tedavi 4-6 hafta ara
İntradermal 1 doz aşı, 4-6 hafta sonra 2. Doz.

Aşının yapıldığı bölgede zona benzeri şeyler, ve honeycombtada bahsettiği gibi tetikleyici uçuk çıkabiliyormuş. Asla antiviral kullanılmıyor. Vzn değeri belli bir seviyeye çıktıktan sonra çalışmada anti virala ihtiyaç kalmadığını söylemişler ama kullanılıp kullanılmayacağı  yazmıyor. Honeycomb aşılamadan sonra tamamen anti Viralı bırakmak gerektiği yazılmış.

Aslında antiviralin yaptığı şeyle aşının yaptığı şey aynı viral yükü düşürmek denenebilir kaybedilecek bir şey yok. Bence asemptomik insanlarda bu değerler yüksek olduğu için virüs belirti göstermiyor tamamen bu tabi sadece varsayım.

Bcg aşısı + varivax ile immün sistemini geliştirsek semptomsuz olsak yeter. Bcg aşısı içinde min 20 yıl etkili deniyor, hepimiz bebekken olduğumuzu düşünürsek bcg aşısının etkisi azalmış olabilir onu da inceleyeceğim. Öğrenirsem bir şeyler yazarım.

Deneyimlerini bekliyoruz umarım başarılı olur